Utíkej, nebo zmrzneš

Čtení na 4 minuty
Iveta Vlčková

Venku pomalu a jistě tuhne voda v kalužích a na vrcholcích hor se prohání mrazivý severák. Snad by mi doma, opřené zády o topení, s knížkou o himálajských dobyvatelích, bylo docela dobře? Nakonec ale ta vnitřní touha být nahoře vítězí.

Oblékám lehké běžecké oblečení a v tu chvíli na sebe také uvaluji kletbu: Jestliže se tam nahoře zastavím, zmrzne mi nejen úsměv, ale i zadek. Jiný by se na takový výlet do výšin navlékl do teplého a do batohu by ještě přibalil péřovku. Jenže copak já? Moje nejoblíbenější obutí představují tenisky – a můj nejoblíbenější rytmus pohybu je běh. Takže na nohy natahuji RABácké legíny Skyline Tights. Ty mám opravdu ráda. Střídá se na nich několik typů látky, tak aby legíny neztrácely pružnost, když se škrábu strmým svahem nebo dokonce po skále, a zároveň aby v jiných místech chránily rozhicované tělo před studeným větrem a také nějakou tou přeháňkou. 

Toho krásného pozdně podzimního slunečného dne dorazili kamarádi ze Šumavy a že prý ještě nikdy nebyli na Sněžce. Pane jo! Běžně se v takovém počasí na Sněžku nehrnu, jenže s jejich apetitem se tento cíl zdál téměř povinný.

Parkujeme v Peci pod Sněžkou a vyrážíme – Jelením dolem kolem Richtrových bud nahoru k Výrovce a dál si plánujeme průběh okolo kapličky na památku zesnulým hor, svižně kolem Luční boudy a pak na vrchol Sněžky. Jako už mnohokrát, i tentokrát ale hrají hory svou vlastní hru. V údolí panuje krásné slunečné počasí, kdy vzduch už sice příliš nezahřeje, ale zároveň potají neubírá tělu jeho vlastní a těžce vyprodukované teplo. Jenže nahoře? Mrazivý fičák, proti kterému je obtížné udělat krok vpřed! Tenhle ostrý jihovýchodní uragán u kapličky totálně cupuje naše plány. Dělám jedno rychlé rozevláté selfie se Sněžourem a prcháme pryč.

Vítr nám slušně motá nohama a vtírá se pod naše lehké oblečky. Člověk se na horách musí naučit pokoře a občas své plány podle pravidel přírody prostě přehodnotit. I když to v údolí vypadá na sebehezčí den, nahoře se svět převrací naruby. A tohle se zdaleka netýká jen vysokých hor, ale dokonce i těch našich „malých" kopečků, jakými jsou Krkonoše, Jeseníky nebo Krušné hory. Takže než vyrazíš na kopec, nezapomeň vybrat správné oblečení podle intenzity své aktivity a do batůžku či běžecké vesty si přibal také záložní bundu, čepici, rukavice a alufolii – co kdyby náhodou. Na horách totiž nikdy nevíš, co se může odehrát. A štěstí, to prý přeje jen připraveným.

Z běžeckého šatníku

Běžecké legíny Rab Skyline Tights

Fleecová mikina Rab Filament

Nepromokavá běžecká bunda Phantom Pull-On

Žijeme v horách
NALEHKO s.r.o.
Papírová 123/12
460 01 Liberec
IČO: 08760021
DIČ: CZ08760021