Honšú – nový cíl pro japonský freeride

19. 3. 2025
1183 slov
text: Jan Zahula

Po dvou výletech na Hokkaido jsem se pro rok 2025 rozhodl uspořádat výjezd za japonským prašanem na hlavní ostrov Honšú. Terény jsou tam prý víc alpské, dají se jezdit velké lajny a to všechno v nejlepším sněhu, za kterým létají lyžaři z celé planety.

Před odletem: Sněhové přísliby a komplikace

Měsíc před odletem napjatě čtu o rekordní zimě v Japonsku, Hakuba hlásí největší úhrny za posledních 13 let. Čeká nás deset dní během kterých bych chtěl objevit co nejvíc lokalit z okolí Hakuby a Myoko. Jeden den ježdění v prašanu nám bohužel ukradlo KLM a jejich boží schopnost řešit zpožděné lety, ale o tom zase někdy jindy.

První oblouky v Hakubě

V pátek dorážíme do Hakuby, kde druhý den po velkém sněžení vykouklo slunce a my si na rozhýbání vybíráme resort Norikura. Ježdění je tu typicky japonské - listnaté stromy, strmý les a pro mě překvapivě málo lidí. Na horní vlek musíte sundat lyže, protože je tu tolik sněhu, že během jízdy na lanovce nohama škrtáte o sníh.

Freeride v Happo One a Goryu

Další dva dny jezdíme v Happo One a Goryu. Jednoduše dostupné lajny už jsou počmárané, tak nad lanovkou nasazujeme pásy a pokračujeme dál po svých. Oba dny jezdíme sjezdy s kilometrovým převýšením. Strmé lesy, dlouhé žlaby i široké pláně. Do tohodle bychom se při každodenním sněžení jen těžko podívali, takže sluníčko beru všema deseti.

Místní freeride je oproti Alpám trochu jiný. Krom lavinové situace tu člověk musí řešit ty hromady sněhu, protože velké sjezdy mnohdy končí v hlubokých kaňonech se strmými břehy, takže je důležité vědět, kudy pojedete zpět do střediska a jestli to vůbec jde. Dejte bacha, mapy.cz tu občas trochu lžou.

Specifika japonského freeridu

Opouštíme největší japonský resort a přesouváme se do oblasti Myoko. Naše ubytování je trochu mimo centrum a překvapuje nás, že tu není tolik restaurací a podniků jako jsme zvyklí z Hakuby, Niseka nebo Furana. Bydlíme v japonském ryokanu, kde se místo sprch hosti chodí omýt do onsenu, zkrátka tak, jak jsou v Japonsku zvyklí.

Přesun do Myoko – změna prostředí

Z nebe stále nespadla ani vločka, takže míříme k vrcholu sopky Myoko hledat prašan do stinných severních strání a zase našli! Platí tu to samé jako kdekoliv jinde na světě, pokud se k sněhu musí kus dojít na pásech, vydrží nepoježděný dlouho. Další oblouky japonským prachem pod modrým nebem. Návrat zpět do resortu je trochu bojovka - pamatujete jak jsem psal o těch korytech a mapách 🙂

Výstup ke staré lanovce a poslední dny v horách

Po dni volna, který jsme strávili u onsenu, ve kterém se koupou sněžné opice jsme vyrazili k sopce, na které je malinký resort, kam jezdí místní školy na lyžařský výcvik. Kupujeme jednosměrnou jízdenku kam až to jde a zbytek zase na pásech. Míjíme zavřenou stanici horního vleku, který vypadá, že už se tu kolečka netočí nějaký ten pátek. Mezi vysokými smrky stoupáme dalších 600 výškových a hledáme žlab, do kterého to pošleme. Les je plný sněhových polštářů a strmý tak akorát. Další trefa. Poslední den před přesunem do Tokya se do hor pomalu začala tlačit změna počasí, takže vybíráme malé středisko na úpatí Myoko a zkracujeme si o pár výškových túru vlekem. Šlapeme dokud neskončí stromy a druhou stranou kopce se vracíme zpět dolů.

Zbývá přesun do Tokya, půlden ve městě, skvělé jídlo, bizarní hotel a hurá domů. Bylo to boží, tak zas někdy!

Recenze: Lyžařský komplet Khroma Converge GORE-TEX – testováno v japonském prašanu

Lyžařská bunda Khroma Converge GORE-TEX Jacket a lyžařské kalhoty Khroma Converge GORE-TEX slibují odolnost vůči nepřízni počasí, prodyšnost a pohodlí při pohybu v horském terénu. Jak ale obstály v reálných podmínkách během intenzivního testování v japonských horách? Svůj pohled na věc přinášejí Honza (Guly, výška 195 cm, velikost XL) a Zuzka Zahulová.

Testováno Honzou: Dlouhá bunda, volný střih a pohodlí na skialp

„Líbí se mi freeridový střih – dlouhá bunda, dlouhé rukávy a ideálně široké kalhoty. Nohavice by mohly být delší, ale to je můj boj s každými kalhotami.

Co se týče odolnosti proti mokru a prodyšnosti, rozdíl oproti starému Gore-Texu asi nepoznám. Už jsem v kompletu šlapal celou túru v mokrém sněžení a v pohodě.

Velkým plusem je jemná vnitřní vrstva. Gore kalhoty nosím celou sezónu a když je teplo, tak bez podvlíkaček – tenhle materiál je na kůži daleko příjemnější.Bunda v batohu zabere víc místa, než jsem byl zvyklý, asi i kvůli podšívce. Na několikadenní přechod bych volil lehčí verzi, třeba Paclite, ale na jednodenní skialp, kdy v batohu skoro nic nemám, je to jasná volba. Jo, a barvy jsou skvělé – jak v dámské, tak v pánské verzi.“

Testováno Zuzkou: Prodloužená bunda a chytré detaily

„Nejvíc mě nadchlo prodloužení bundy – sahá až pod kyčle a chrání oblast pánve, což ocení nejen holky.

Další skvělý prvek je pletená podšívka s hladkou strukturou na vnitřní straně. Dobře odvádí vlhkost a zároveň dodává příjemný a hřejivý pocit, i bez extra spodních vrstev.Oceňuji prostorné kapsy – u bundy i kalhot. Vše, co je potřeba na výstup, mám po ruce. A když je třeba rychle přejít do sjezdu, pásy se pohodlně vejdou do kapes u bundy.“

Shrnutí: Klady a zápory

Plusy:

✔ Volnější střih a pohodlné provedení
✔ Prodloužená bunda a delší rukávy
✔ Skvělé barvy a moderní design
✔ Dobrá prodyšnost a odvod vlhkosti
✔ Nový materiál bez PFAS

Mínusy:

✖ Vyšší váha a objem – při balení na vícedenní akci může být limitující

Žijeme v horách
NALEHKO s.r.o.
Papírová 123/12
460 01 Liberec
IČO: 08760021
DIČ: CZ08760021